Artırılmış gerçeklikte yeni dönem başlıyor!

Son yıllarda dijital dönüşümün önemli bir parçası olan “Artırılmış Gerçeklik” artık hayatımıza daha çok entegre oluyor. Nesnelerin ve hizmetlerin pazarlamasında kullanılmaya başlayalı çok kısa bir süre olmuşken büyük pazarlama bombasını Google patlattı.

Google I/O lansmanında bahsedilen detaylara göre arama sonuçlarında listelenen sonuçların artırılmış gerçeklik ile görüntülenmeye başlanması an meselesi. Sadece bunun ile de kalmayan Google yeni dönemde alışveriş sonuçlarında bulunan ürünlerin de artırılmış gerçeklik vasıtası ile 3 boyutlu görüntülenebileceğini açıkladı. Son tüketicinin dijital ayak izini çok iyi takip eden firmalar için yeni bir trend başlıyor desek yanılmayız. Sektörlerin dijital mecralardaki varlığını günden güne sorgulayarak artırmaya çalıştığı günümüzde yatırımlar artırılmış gerçekliğe doğru kayacağa benziyor. 

Artırılmış gerçeklik ile sağlık sektöründe yeni dönem başladı bile.

Artırılmış gerçeklikle değişen dünya yapay zekalar sayesinde ise takvimlerimize kadar müdahale edebilir duruma geldi. Müdahalenin sevimsiz olmadığının altını çizmekte fayda görüyorum. Öyle ki takvim entegrasyonu sayesinde belli olan seyahatlerimize uygun araç teklifleri sunabilen sistemler hayatımıza girmeye başladı. Çok kısa süre içerisinde benzeri işlemlerin AirBnB tarzındaki uygulamalar içinde de yapılabilir olmasını bekliyorum.

Arama motorlarının e-ticarete katkısını yıllar yılı deneyimleyerek farklı SEO araçlarından faydalandık. Artırılmış gerçeklik henüz yeni ve en hızlı entegre olanın pazarın kaymağını yiyeceğini söyleyebilirim.

Beyaz eşya, tekstil, sağlık ve otomotiv gibi sektörlerin artırılmış gerçeklik vasıtası ile ürünlerini pazarladığı dünyaya adım adım yaklaşıyoruz. Teşhirlerin trendini yitirdiği, kira ve diğer sabit maliyet kalemlerinin her geçen gün pahalılaştığı günümüzde AR-GE faaliyetleri ile orta ve uzun vadeli yatırımlar sayesinde tüketici avına koyulmak kaçınılmaz bir ihtiyaç artık.

Ürünleri seçmek artırılmış gerçeklik ile artık çok daha kolay.

Dijital yatırımların şirketlerde sabit maliyet kalemine girecek kadar önem kazandığı 2019 yılında tüketiciyi evinden çıkarmadan, dokunmadan alışverişe güdülemek artık mümkün oldu. Ön yargıları olan müşterilere ve bu tip müşterileri araştıran dijitale yatkın firmalar için yeni bir heyecan başlıyor!

Daha fazlasını okuyabilirsiniz ➜

Diji Günlük Öneriyor ⚠

Dijital Pazarlama Dünyasında 2023 Trendleri

Dijital pazarlama, gelişen...

Sosyal Medya Yönetiminde 2023 Trendleri

Sosyal medya, günümüzde...

Pazarlama Miyopluğu Nedir?

Pazarlama Miyopluğu Nedir? Pazarlama,...

Dijital Anksiyete Nedir?

Belki hepimiz için...