Dijital Pazarlama’da Sosyal Medya’nın Önemi

Sosyal medya hayatımızda ki ciddi bir kavram şu günlerde… Aslında geçmişi 2005 yılına kadar dayanan fakat şu aralar sıkça muhattap olduğumuz bir argüman kendisi. Şirketlerin pazarlama maliyetlerini minimize etmek açısından kullandığı ciddi bir araçtan söz ediyoruz. Kısaca detaylarına inmek gerekirse; aslında insanların Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi araçları ismen seslendirdiği fakat bizim “Sosyal Medya” olarak nitelendirdiğimiz kaynağın ta kendisidir. Dünya’da 1 milyar üyeyi geçerek ulaşılması güç bir rakamın kemiklerini titreten Facebook’un başını çektiği ve sıkça kelimelerimizin arasına girdiği sosyal medyayı biraz tartışmak istiyorum. Tabiki tartışmanın şekli ve boyutu tamamı ile pazarlama üzerine olacaktır.

Pazarlama’da yüz yıllık bir gelişimin sunduğu imkanlar son 11 senedir tamamen kırılmış durumda. Bir gün araçlar önümüze geldi ve geleneksel pazarlama metodlarına harcanılan binlerce TL şimdi çok daha az miktarlar da sosyal medya ya aktarılmaktadır. Neden tercih ediliyor? Şu şekilde özetlemek doğru olacaktır diye düşünüyorum aslında: bir kitleyi zamansal yakalamak zor ise ve bunu da en popüler pazarlama kaynakları olan gazeteler (yazılı basın) ve televizyon (görsel basın) başaramıyorsa ve artık hepimizin hayatında küçük ama etkili cihazlarla sunulan sosyal medya sunuyor ise tercih edilmesi çok normaldir.

Ortalama 10.000TL maliyet ile görsel basını kullanan bir reklam verenin alacağı verim ile sosyal medyanın eşsiz imkanlarının sunduğu ekonomik çözümler ile bir adım daha ileride olabilirsiniz. Ortalama iyi bir reklamcının Facebook’ta harcayacağı click başı 9krş gibi komik bir rakam ile 10.000TL bütçe değerlendirilirse korkunç sonuçlar elde edilebilir.

Sadece bununla da kalmayarak viral bir etkiye sahip olan sosyal medya dijital pazarlamayı bir adım daha öteye götürmüştür. Aynı anda birden fazla insanın da katılmasını sağlayabilen uhrevi bir etkileşimi de sunması aslında reklam verenlerin markaları hakkında ne konuşuluyor? sorusuna da anlık cevap bulabilmesi açısından bir hayli önemlidir.

Ayrıca oluşturulan kampanyalar ile etkileşimin hat safaya çıkması yanında sıfır bütçe ile de yaratılacak sinerji ile markanızın dijital ortamlarda değil günlük hayatta konuşuluyor hale gelmesine olanak tanıyabilirsiniz. Etkileşimlerinizi ölçerken hiçbir aracı kuruluşa da para kaptırmak durumunda kalmayacağınız sosyal medya donelerini sizler için analiz eden ve size sunarken ciddi bir raporlama ile mail adresinize kadar getiren araçlar olduktan sonra siz neden dijital pazarlama faaliyetlerinizde sosyal medya kullanmayasınız?

 

Daha fazlasını okuyabilirsiniz ➜

Diji Günlük Öneriyor ⚠