AdWords: Çılgın bir dünya, daha az ödesek nasıl olur?

AdWords aslında her gün onlarca kere duyduğumuz fakat uygulamakta güçlük çektiğimiz Google platformlarından birisi. Afilli bir adı olması ile birlikte fonksiyonel bir panele sahip olması da kolaylıkla öğrenmeye açık olmamasına teşvik ediyor sanki. Tüm dijital meslek erbabları muhakkak bir kez üyelik açar bu platforma(!) Peki sadece girip üyelik mi açmak lazım bu çılgın dünyada.

Kesinlikle hayır! AdWords bir kurgu, analiz ve önsezi işi. Az sonra tüm bu terimlerin neden bu kadar hassas olduğu üzerinden geçeceğiz. AdWords’ü bir arkadaş olarak görmek size çok zaman kazandıracak. Aslında söylenenleri ona anlatmak için uygun zamanı yakalamanıza da gerek arkadaşınız gibi. Yapmanız gerken çok kolay. Öncelikle plan yapmak. En büyük adım ve başlangıçtır AdWords reklam yönetimi için.

Adım adım AdWords’ü inceleyelim;

Kurgu; bu işin aslında doğası. Çalıştığınız firma ya da danışmanlık verdiğiniz insanlar için yapacağınız en iyi metottur kurgu. AdWords’de kurgu nasıl yapılır? Aşağıda söyleyeceğimiz adımlar size ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

 • Şirketini tanı,
 • Sektörünü tanı,
 • Sektöründeki rakiplerini süz,
 • Yıllar boyunca yaptıkları işleri not et! Not etmekten çekinirsen iyi bir reklam uzmanı asla olamazsın. Çağ elektronik deyip geçme bu iş kağıt üzerinde biter.

Kurgunu tamamladın artık analiz için bir adım atman gerekiyor.

Analiz yapacağın hesap için şunlara dikkat et;

 • Rakibinle farkların neler,
 • Sen ne satıyorsun; müşteri sektöründe senden ne bekliyor,
 • Bir arama motoru sana neler verebilir “analiz” et,
 • Sektöründe bir adım önde misin? Şahane! senin için hayat daha kolay. Rakiplerin olarak adlandırdığın kurum/ kişileri seninmiş gibi analiz et kurgula.

Analiz sürecini de tamamladın. Bravo!

Artık AdWords’ün en zor anındasın. Neden mi işte sebepleri aşağıda!

 • Bu adımda iyi bir ön sezi gerçekleştiremezsen zarar edersin,
 • Bol bol hesap aç ve kapat,
 • Sektörü ne kadar tanısan da sistem içerisinde Google sana bol miktarda oyun oynayacak.
 • Ön sezine güven ve sektörüne özel rakamları Google sana vermesin sen Google’a dikte et unutma o bir yapay zeka ama sen zekanın ta kendisisin.
 • Risk almaktan korkma!
 • Bu işi bir kere öğrendikten sonra her gün bir kere daha öğrenip tanıyacağını bil,
 • Ukala olma! Sektöründeki rakiplerini günde 1 kere arama motorları üzerinden PR, Alexa, Link Adeti, DMOZ durumu, Trustrank Durumu, İndex Sayısı kategorilerinde değerlendir kendini de bir kenara koy ve ne olur yaz! Yazarsan kaybeden değil kazanan sen olursun.

Sen artık politikalara hükmediyorsun!

Rakamları artık düşürmek senin elinde. Yapman gereken aslında çok kolay Google sana tık başı maliyet sorduğunda asla 0,23TL ötesini ona ikram etme. Kolaya kaçma. Unutma “Acele Pazarlama” yapmıyorsan o rakamlara reklamın yayınlanacak. Gün içerisinde telefonda mesajlaşır gibi, sevgilini sever gibi kelimelerini kontrol et.

Çok fazla araç kullanmana gerek yok. Hedef kelimeni Google’da arat. Örneğin; Türk Çayı’nı arat ve bir boşluk bırak arkasına zaten sana araç kullanmadan en çok aratılan kelime öbekleri teslim edilecek. Al onları şimdi yukarıdaki adımlarda gördüğün “kurgu” ilkesine dayanarak sen ekle üzerine. Bu süreçte sana diretilen kelimeler satış hedefli mi yoksa, bilgi ve öğrenme maksadı ile mi aranıyor bunun farkında ol amacın satışsa onları negatif kelimelere eklemekten korkma.

0,23TL üzerine gelen rakamlara sabırla yaklaş. Birden teklifini arttırma. Yaptığın “Bidding” işlemi asla 0.02TL’yi geçmesin. Aksi durumda bu yapay zekanın kurbanı olursun.

Elindeki notlarını sisteme eklersen “Reklam Uzantıları” menüsünü kullanmaktan çekinme. Evet rakamların artacaktır ama satış hacmine büyük etkisi olacaktır. Telefon & Adres bilgisi vermezsen rakiplerinden asla bir adım önde olamazsın.

İşine kimse karışmasın. Hesaplarını sadece sen yönet; anahtar kelimelerimi yöneticinle beraber kurgula ama isteklerini beklentilerini arama hacimleri ile onunla paylaş şartsız koşulsuz çıkma karşısına unutma sen ne kadar donanımlı gidersen karşıdan alacağın tepki o kadar sağlıklı olacak ve senin isteğin olacaktır. Zaten işletme seninse çok şanslısın; biraz da zengin mi ne 🙂

Tüm bu işlemleri yapabiliyorsan artık sen bir JR. AdWords Reklam Uzmanısın.

Yaptığın tüm faaliyetlerde ki karalama kağıtlarını atma onlar bir kaç ay sonra senin diploman olacak!

Mutluluklar 🙂

Daha fazlasını okuyabilirsiniz ➜

Diji Günlük Öneriyor ⚠