Dur! Facebook E-Ticaret için iyi bir satış alanı değildir!

Dijital Pazarlama 09 Ocak 2016 - 12:36 997 kere okundu. 0 yorum aldı.

Dur! Facebook E-Ticaret için iyi bir satış alanı değildir!

Belki herbirimiz gün içerisinde defalarca Facebook’u ziyaret ediyoruz. Ediyoruz fakat ettiğimiz ve kullandığımız alanlar tam olarak Facebook’un içerisinde nereler? Analizler gösteriyor ki “Diary Book” olarak adı değiştirilmesi gerekiyor 🙂 Artık insanlar tamamen yazmak istediklerini yazıp paylaşmak istediklerini paylaşıp çıkıyor Facebook’tan.

Bu durumda Facebook’ta satış hedefleyen e-ticaret sahiplerinin reklam harcamaları boşa gidiyor der isek tabiki haksızlık etmiş oluruz ama çöpe gitti gidiyor der isek tam ifadesi ile doğruyu yakalarız. Facebook mecrası kesinlikle bir markanın zihinlerde kazandırılmasında büyük etken. Öyle ki uygun reklam ücretleri ve sağladığı kusursuz reklam alanları aracılığı ile pazarlamanın iyi bir ayağını teşkil edebilir ama kesinlikle Facebook e-Ticaret için iyi bir satış alanı değildir.

İnsanların e-ticaret için tercih etmesinin en büyük sebebi ise kitlesek olarak diğer mecralara oranla çok fazla anlık ziyaretçisinin olması ve ortalama zaman geçirme süresinin rekor seviyede olmasındandır.

Söylediğimizi de Alexa verileri ile teyit edecek olur isek ortalama geçirilen süre şu anda korkunç bir süre olan 21 dakika 20 saniyedir.

Ekran Resmi 2016-01-09 14.32.44

Aranma trafiğinin gün geçtikçe azaldığını da aşağıdaki veri ile teyit edebilirsiniz fakat yine de kuşkusuz Facebook sosyal mecralar arasındaki liderlerini epey bir süre daha sürdürecektir.

Ekran Resmi 2016-01-09 14.33.43

Markanızın bilinirliğini sağlayın! Markanızı odak kitlelere odak noktalarda tanıtmaya çalışın, aksi durumda reklam harcamalarınızın sonuçlarının olumlu olmadığını göreceksiniz. Facebook ilk etapta sizi satışa taşıyabilir ama bu sadece bir süreliğine kalacaktır.


Bu yazılarında ilginizi çekebileceğini düşündük!

Dijital Anksiyete Nedir?

Belki hepimiz için çok yeni bir terim "Dijital Anksiyete" ama aslında örneklerle açıklandı...

Geleneksel CRM vs. Dijital CRM

Perakende sektörünün devlerinin şu sıralar gündeminde en çok bulunan konu "CRM". Müşteriyi tanımak, anlamak...

Marketing Myopia (Pazarlama Miyopluğu) Nedir?

İlk olarak 1960 yılında ünlü pazarlama dehası Theodore Levitt tarafından Harward Business Review'de bir mak...

AdWords: Çılgın bir dünya, daha az ödesek nasıl olur?

AdWords aslında her gün onlarca kere duyduğumuz fakat uygulamakta güçlük çektiğimiz Google platformlarından...

Bu günceye yorum yap!