Dur! Facebook E-Ticaret için iyi bir satış alanı değildir!

Belki herbirimiz gün içerisinde defalarca Facebook’u ziyaret ediyoruz. Ediyoruz fakat ettiğimiz ve kullandığımız alanlar tam olarak Facebook’un içerisinde nereler? Analizler gösteriyor ki “Diary Book” olarak adı değiştirilmesi gerekiyor 🙂 Artık insanlar tamamen yazmak istediklerini yazıp paylaşmak istediklerini paylaşıp çıkıyor Facebook’tan.

Bu durumda Facebook’ta satış hedefleyen e-ticaret sahiplerinin reklam harcamaları boşa gidiyor der isek tabiki haksızlık etmiş oluruz ama çöpe gitti gidiyor der isek tam ifadesi ile doğruyu yakalarız. Facebook mecrası kesinlikle bir markanın zihinlerde kazandırılmasında büyük etken. Öyle ki uygun reklam ücretleri ve sağladığı kusursuz reklam alanları aracılığı ile pazarlamanın iyi bir ayağını teşkil edebilir ama kesinlikle Facebook e-Ticaret için iyi bir satış alanı değildir.

İnsanların e-ticaret için tercih etmesinin en büyük sebebi ise kitlesek olarak diğer mecralara oranla çok fazla anlık ziyaretçisinin olması ve ortalama zaman geçirme süresinin rekor seviyede olmasındandır.

Söylediğimizi de Alexa verileri ile teyit edecek olur isek ortalama geçirilen süre şu anda korkunç bir süre olan 21 dakika 20 saniyedir.

Ekran Resmi 2016-01-09 14.32.44

Aranma trafiğinin gün geçtikçe azaldığını da aşağıdaki veri ile teyit edebilirsiniz fakat yine de kuşkusuz Facebook sosyal mecralar arasındaki liderlerini epey bir süre daha sürdürecektir.

Ekran Resmi 2016-01-09 14.33.43

Markanızın bilinirliğini sağlayın! Markanızı odak kitlelere odak noktalarda tanıtmaya çalışın, aksi durumda reklam harcamalarınızın sonuçlarının olumlu olmadığını göreceksiniz. Facebook ilk etapta sizi satışa taşıyabilir ama bu sadece bir süreliğine kalacaktır.

Daha fazlasını okuyabilirsiniz ➜

Diji Günlük Öneriyor ⚠